Partner

juli 2025
M T O T F L S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Inlagt av Jonas, mars 2nd, 2013

Lejet levererade

Var idag ute i Lejet och körde med bra tryck i 4.2 och fina vågor. Det svåraste momentet var att ta sig ut över isflaken som täckte de första 15-20 metrarna från strandkanten och ut. Vågorna gjorde också att smalbenen fick sig några rejäla törnar när man kom utanför den fasta isen. Väl utanför så var det verkligen mödan värt!

Körde ungefär en och en halv timme innan krampen i underarmarna gjorde det omöjligt att fortsätta. I slutet hade jag svårt att hålla kvar bommen vid hopp och gipp och att gå upp var ganska mödosamt genom den i vågorna gungande isen.

Supernöjd med dagen och att kylan inte var något problem.

Over and out

/Jonas

3 kommentarer tillLejet levererade

  • Berra

    4.2 och isflak på premiären….kan det bli mer viking! Gött Jonte!

  • Micke

    Gått att höra Jonas! Såg lite bilder på surfzone såg liiite kallt ut. Men en stor hög med stoke verkar ju kunna värma lite i alla fall 🙂

    //Micke

  • D´Aria

    Låter som en fin session Jonas!

Lämna ett svar

Du kan använda dessa HTML-taggar

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>